Giurgiuvenii, invitaţi la manifestările de 1 Decembrie – Ziua Naţională a României

Primăria şi Consiliul Local al Municipiului Giurgiu adresează tuturor giurgiuvenilor invitaţia de a lua parte la manifestările organizate cu ocazia zilei de 1 Decembrie – Ziua Naţională a României.
Acţiunile vor debuta la ora 10,00 cu tradiţionalele ceremoniale militare şi religioase însoţite de depuneri de coroane la cele două monumente ale eroilor, din Parcul Elevilor şi din incinta Bisericii „Eroilor”. Va urma apoi, începând cu ora 11,00, parada militară a detaşamentelor, maşinilor şi tehnicilor de luptă de la Inspectoratul de Poliţie, Inspectoratul de Jandarmi, Poliţia Locală, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă, Poliţia de Frontieră şi Crucea Roşie.
Însă, spre deosebire de ceilalţi ani, manifestările nu se vor termina aici. După parada militară, municipalitatea îi va invita pe giurgiuveni la masa populară şi spectacolul folcloric din Piaţa Tricolorului, iar în jurul orei 17,00, la concertul de cântece şi dansuri din Parcul Mihai Viteazul. În finalul activităţilor, toate detaşamentele participante la defilare se vor retrage cu torţe aprinse de la Parcul „Mihai Viteazul” spre centrul oraşului.

Iată programul activităţilor dedicate Zilei Naţionale a României:

950 – 1000 – Monumentul Eroilor din Parcul Elevilor
1000 – 1005 – Primirea oficialităţilor judeţene şi locale cu marşul de întâmpinare intonat de Fanfara Centrului Cultural “Ion Vinea” – Parcul Elevilor
1005 – 1010 – Intonarea “Imnului Naţional” – Fanfara Centrului Cultural “Ion Vinea”
1010 – 1025 – Depuneri de coroane de flori la Monumentul Eroilor din Parcul Elevilor
1025 – 1030 – Deplasare la Monumentul Eroilor din incinta Bisericii Eroilor din B-dul Bucureşti
1030 – 1035 – Primirea oficialităţilor cu marşul de întâmpinare – Intonarea “Imnului Naţional”
1035 – 1040 – Ceremonial religios – sobor de preoţi – Biserica “Eroilor” din B-dul Bucureşti
1040 – 1100 – Depuneri de coroane de flori la Monumentul Eroilor
1100 – 1110 – Deplasare în Piaţa Tricolorului pentru parada militară
1110 – 1200 – Parada militară în Piaţa Tricolorului
1230 – 1500 – Masa populară în Piaţa Tricolorului; Spectacol folcloric dedicat sărbătoririi Zilei Naţionale a României – Ansamblul de cântece şi dansuri populare „Doina Dunării” şi invitaţi